DARMOWA DOSTAWA OD 199ZŁ!

Śpioszki śpioszkom nierówne, czyli jak czytać metki
Śpioszki śpioszkom nierówne, czyli jak czytać metki

Często zastanawiamy się, jak wyprać ubranka naszych dzieci, aby jak najdłużej im służyły. Jakiej użyć temperatury do wyjałowienia ciuszków z bakterii, ale ich nie zniszczyć? Niestety nie każda tkanina i dzianina może być traktowana tak samo. Mimo że materiał wydaje się podobny, to może różnić się zasadami konserwacji. Informacje na metce są zazwyczaj przedstawione za pomocą obrazków, czyli piktogramów. Ich odczytanie bywa jednak niekiedy kłopotliwe, dlatego pomożemy Wam z tym problemem.

Pranie wstępne, czyli wyprawka

Każda mama, która przygotowuje się do porodu, wie, że przygotowanie wyprawki jest niezwykle ważne. Stara się, aby ubranka były wyprane w odpowiedniej temperaturze, tak samo przykłada uwagę do ich prasowania. Ważne jest także zadbanie o sterylność ubrań. Skóra dziecka na każdym etapie jego rozwoju jest bardzo wrażliwa, natomiast pierwsze dni życia są szczególnie ważne, gdyż dziecko nie ma jeszcze nabytej odpowiedniej odporności, a nieodpowiednie detergenty mogą podrażnić jego skórę bądź wywołać alergię skórną. Należy więc unikać produktów o intensywnych zapachach i wybierać te specjalnie przeznaczone do prania ubranek dziecięcych.

Producent radzi: korzystajmy z metek

Każdy producent chce, aby jego ubranka były jak najwyższej jakości, a każdy klient — zadowolony. Wiele osób po zrobionych praniach dochodzi do wprawy — rozpoznaje materiały i wie, w jaki sposób zadbać o daną rzecz. Natomiast z czasem, np. z powodu zmęczenia, może przykładać do tego mniejszą uwagę i mieszać ubrania bez dokładnego upewnienia się, czy ustawione parametry prania im nie zaszkodzą. Wydaje się czasami, że różnica 20°C nie może wyrządzić krzywdy bądź gdy pranie ręczne zastąpimy niską temperaturą wody i niską ilością obrotów, to ubranko będzie całe. Natomiast trzeba mieć na uwadze, że ubrania przeznaczone dla dzieci są zrobione z bardzo delikatnych materiałów. Tkaniny posiadają atesty, więc producent, który sprzedaje daną rzecz, ma najlepszą wiedzę na temat tego, jak dokładnie o nią dbać, aby jej żywotność była jak najdłuższa. Stosowanie się do piktogramów na metkach z pewnością pozwoli na to, aby ubranko posłużyło nam dłużej i zachwycało pięknym kolorem.

Metka – jak ją czytać?

Oznaczenia na metkach to nie wolna wola producenta, ponieważ są regulowane przez prawo. Zgodnie z ustawą każdy przedsiębiorca ma obowiązek oznakowania swojego produktu. Na każdej metce muszą zatem znaleźć się takie informacje jak: logo firmy, rozmiar, skład materiału i dokładne dane na temat prania produktu włókienniczego. Najczęściej spotykanymi symbolami na metkach naszych ubrań są: sposób prania (ręczne lub w pralce), temperatura, wybielanie, suszenie i prasowanie.

  • Wanienka – mówi nam o tym, czy daną rzecz możemy poddać praniu ręcznemu, czy możemy wyprać je w pralce. Jeżeli nad wanienką jest „łapka”, oznacza to, że tę rzecz musimy uprać ręcznie. Natomiast jeżeli jest przekreślona, to ubranko musi być czyszczone chemicznie. Liczby przy wanience oznaczają, w jakiej temperaturze należy prać daną rzecz.
  • Kwadrat i okrąg – suszenie prania. Ten symbol pozwala na suszenie w suszarce bębnowej. Kropki w okręgu oznaczają trzy stopnie temperatury: jedna kropka – niską, dwie średnią, a trzy wysoką. Przekreślony symbol oznacza zakaz suszenia w urządzeniu, ubranie musi zatem wyschnąć naturalnie.
  • Żelazko – mówi nam, czy i w jakiej temperaturze możemy prasować rzeczy. Jedna kropka symbolizuje temperaturę do 110°C, dwie – do 150°C, a trzy – do 200°C. Przekreślony piktogram oznacza, że materiału nie można prasować.
  • Okrąg z literą „P” – mówi nam, że rzecz musi być oddana do czyszczenia chemicznego, z literką „F” oznacza delikatne pranie chemiczne w węglowodorach (150°C-210°C), a literka „W” opisuje pranie wodne.

ABC każdego prania, czyli co zrobić, gdy wytniemy metkę?

Kiedy wytniemy metkę i nie będziemy mieć pewności, jak potraktować dany materiał, najlepiej przyjąć powszechne zasady prania. W przypadku ubranek i odzieży wierzchnich temperatura prania nie powinna być niższa niż 60°C, ponieważ pomaga to pozbyć się bakterii. Wszyscy na pewno znamy sytuacje, gdy dziecko brudzi sobie rękawek bądź pieluszkę tetrową, z którą ma bezpośredni kontakt. Warto więc zadbać o to, aby ubranka były jak najbardziej sterylne. Bielizna dziecięca powinna być prana w temperaturze nie niższej niż 90 stopni. Rzeczy należy dokładnie wypłukać, aby nadmiar chemii nie został na materiale. Z tego względu rekomendowane jest oddzielne pranie naszych ubrań, a osobno odzieży naszych pociech.

Zdarza się, że pierwsze ubranka niestety nie służą długo, gdyż malce potrafią bardzo szybko się rozwijać. Zastosowanie się do wskazanych na metkach wytycznych jest bardzo istotne, aby przedłużyć trwałości danej rzeczy. Dzięki przestrzeganiu wytycznych od producenta ubranka mogą przez długi czas wyglądać jak nowe. Stosowanie się do zaleceń umieszczonych na metkach gwarantuje nam również, że ubranka nie wstąpią się, ani zbyt szybko nie stracą swoje koloru przez wyjałowienie. Metki na ubraniach stanowią więc pomoc dla każdego z nas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl