do kasy suma: 0,00 zł
Trzy rzeczy ułatwiające pierwsze tygodnie z dzieckiem

Pierwsze tygodnie z maleństwem mogą być prawdziwym życiowym roller coasterem, szczególnie gdy na świecie pojawiło się pierwsze dziecko. Obecność nowego członka rodziny wiele zmienia, a uwaga rodziców skupiona jest głównie na nim. Okres po urodzeniu może wiązać się z różnymi trudnościami. Na szczęście istnieje kilka ciekawym gadżetów, które ułatwiają opiekę nad noworodkiem. Ponieważ w tym okresie szkrab głównie śpi, akcesoria te w większości sprawdzą się w celu umilenia mu wypoczynku. Oto kilka z nich.

Trzy rzeczy ułatwiające pierwsze tygodnie z dzieckiem
czytaj całość
Położna Emilia Adamczyk Emilymed.pl: Płacz Niemowląt

Płacz niemowląt

Przez lata wiele osób wmawiało młodym rodzicom, że płaczące dzieci należy zostawiać samym sobie. Babcie mówiły, że dzieci „ćwiczą płuca”, oraz że ciągłe branie na ręce płaczącego dziecka spowoduje „rozpieszczenie go". Potem ataki płaczu wykorzystywano w nauce samodzielnego zasypiania oraz wyznaczaniu stałych pór snu. Nie można zaprzeczyć, że techniki te są skuteczne!

Niepocieszone dziecko przestaje wreszcie płakać, gdy nie będzie się na nie reagować. Ponosi wtedy jednak poważne straty psychiczne.

Położna Emilymed.pl : Płacz Niemowląt
czytaj całość
Położna Emilia Adamczyk Emilymed.pl: Tajemnice mózgu niemowląt

Czy mózg dziecka można wychować?

Od wieków nasze społeczeństwo stosowało techniki wychowywania dzieci bez świadomości wywierania ich długotrwałych efektów na rozwijający się mózg. Działo się tak, ponieważ jeszcze do nie dawna nie mogliśmy zobaczyć skutków swych działań w mózgu dziecka. Obecnie wiemy, że rodzaj interakcji rodziców i ich dziecka może mieć długotrwały wpływ na funkcjonowanie, jak też równowagę chemiczną w jego mózgu.

Tajemnice mózgu niemowląt
czytaj całość
Muślin czy bambus – jaki otulacz wybrać?

Nasze mamy i babcie wychowywały się w erze pieluch tetrowych, jednak dziś do wyboru mamy wiele innych, ciekawych produktów wykonanych z dobrej jakości materiałów, m.in. z muślinu czy bambusa. Jednymi z nich są pieluszki i zyskujące na popularności otulacze, które obecnie stanowią obowiązkowy element dziecięcej wyprawki. Są one często nazywane pierwszą pościelą dziecka. Ich stosowanie jest ważne w pierwszych trzech miesiącach życia, dlatego też rodzicom zależy, aby były one wyprodukowane z jak najlepszych materiałów, bezpiecznych dla delikatnej skóry dziecka.

Muślin czy bambus – jaki otulacz wybrać?
czytaj całość
Śpioszki śpioszkom nierówne, czyli jak czytać metki

Często zastanawiamy się, jak wyprać ubranka naszych dzieci, aby jak najdłużej im służyły. Jakiej użyć temperatury do wyjałowienia ciuszków z bakterii, ale ich nie zniszczyć?  Niestety nie każda tkanina i dzianina może być traktowana tak samo. Mimo że materiał wydaje się podobny, to może różnić się zasadami konserwacji. Informacje na metce są zazwyczaj przedstawione za pomocą obrazków, czyli piktogramów. Ich odczytanie bywa jednak niekiedy kłopotliwe, dlatego pomożemy Wam z tym problemem.

Śpioszki śpioszkom nierówne, czyli jak czytać metki
czytaj całość
Jaki śpiworek dla dziecka wybrać?

Śpiworek dla niemowlaka jest bezpieczną formą okrycia go na czas snu. To także rozwiązanie, które gwarantuje dziecku ciepło oraz swobodę. Komfort i bezpieczeństwo malucha są priorytetami każdego troskliwego rodzica, a dziecko, któremu jest wygodnie, ma większe szanse na dobry sen, co jest kwestią bardzo istotną dla jego rozwoju. Spokojne noce pociechy są dobre także dla samopoczucia rodziców, którzy w trakcie odpoczynku malucha mają okazję, by zregenerować swoje siły.

Jaki śpiworek dla dziecka wybrać?
czytaj całość
Skoki rozwojowe — co to takiego?

Jako świeżo upieczeni rodzice często skupiamy się na nowej roli tak bardzo, że zapominamy, jak ważny jest dla niemowlęcia pierwszy rok życia. Maluch przychodzący na świat ma jednak przed sobą dużo więcej wyzwań niż rodzice – nawet w przypadku, kiedy macierzyństwo jest dla nich nowością. Poznaje on cały świat od zera, z dnia na dzień uczy się nowych rzeczy i odczuwa bodźce, z którymi nigdy wcześniej nie miał do czynienia.

Jaki śpiworek dla dziecka wybrać?
czytaj całość
Przygotowania do porodu – jak spakować torbę?

Poród, zwłaszcza pierwszego dziecka, to wielkie wydarzenie w życiu każdego rodzica. Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto się do tego dnia odpowiednio przygotować. Konieczne jest spakowanie torby do szpitala – powinny znaleźć się niej: dokumentacja oraz rzeczy przydatne podczas porodu i w pierwszych dniach po nim. W co dokładnie warto zaopatrzyć się na ten czas?

Przygotowania do porodu – jak spakować torbę?
czytaj całość
Czy spanie z dzieckiem to błąd?

Spanie z dzieckiem w jednym łóżku od lat budzi wiele kontrowersji. Tak naprawdę ekspertów w tej dziedzinie jest wielu, a ilu rodziców tyle opinii. Jak wszyscy dobrze wiemy — nie ma na świecie dwóch takich samych osób, każda pociecha ma inny charakter oraz potrzeby. Niestety nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie, czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dobre, czy też nie, dlatego dziś omówimy kilka ciekawych aspektów przemawiających za tą praktyką — zapraszamy do lektury!

Czy spanie z dzieckiem to błąd?
czytaj całość
Dlaczego przytulanie jest ważne?

Położna Agnieszka Gąsior- Guziak

 

Dlaczego warto przytulać?

Dzieci przytulane czują się kochane, akceptowane, łatwiej znoszą niepowodzenia i wypadki, drobne urazy.

Łatwiej radzą sobie w późniejszym wieku, są odważniejsze, pewne siebie, szybciej się rozwijają.

Dlaczego przytulanie jest ważne?
czytaj całość
Dlaczego niektóre dzieci są „nieodkładalne” ?

Położna Agnieszka Gąsior- Guziak

Najedzone, śpi, podchodzisz do łóżeczka i odkładasz malucha. I co? Jest sukces? Nie! Nawet nie zdążysz się odwrócić, a Twój skarb już patrzy na ciebie szeroko otwartymi oczami i śmieje się bezczelnie, lub krzykiem oznajmia, że mu taka sytuacja nie odpowiada.

Dlaczego niektóre dzieci są „nieodkładalne” ?
czytaj całość
Dlaczego dzieci płaczą?

Położna Agnieszka Gąsior- Guziak

Pierwszy krzyk nie musi być płaczem. Większość mam oczekuje, że natychmiast po narodzinach usłyszą płacz. Tymczasem po porodzie naturalnym, nie mylić z fizjologicznym, dzieci nie muszą krzyczeć, aby oznajmić nam, że oto są!

Dlaczego dzieci płaczą?
czytaj całość
Czkawka

Położna Agnieszka Gąsior- Guziak

Czkawka pojawia się wielokrotnie w ciągu dnia. Najczęściej podczas przewijania, rozbierania dziecka, stąd podejrzenie, ze czkawka występuje gdy dziecku jest zimno.

Czkawka u noworodka jest min objawem niedojrzałości układu nerwowego, a pojawiająca się wielokrotnie w ciągu dnia może świadczyć o jego przeciążeniu układu. Co to oznacza? 

Czkawka
czytaj całość
Sleep Concept o otulaniu

SleepConcept

Zacznijmy od podstaw!

Jak pewnie wiecie, dzieci rodzą się z pewnym zestawem odruchów, które pomagają im przetrwać pierwsze miesiące życia w nowym miejscu. Jeden z nich, odruch Moro, polega na tym, że dzieci w odpowiedzi na różne bodźce zewnętrzne "wyrzucają" przed siebie rączki - ma być to gest obronny, chroniący dziecko przed potencjalnym niebezpieczeństwem i przywołujący opiekuna. Odruch ten nam rodzicom przysparza dużo zmartwień, bo ingeruje w spokojny sen Maluchów. Latające przed oczami dziecka rączki, których Maluch jeszcze nie rozpoznaje jako swoje często są przyczyną wybudzeń z drzemek lub snu nocnego Waszego Malucha.

Sleep Concept o otulaniu
czytaj całość
Uwaga! Ręka w buzi!

Położna Agnieszka Gąsior- Guziak

Ssanie palca i połykanie wód płodowych można w USG zaobserwować już od 11 tygodnia ciąży. Odruch ssania i odruch szukania to jedne z najważniejszych odruchów, które warunkują w dużej mierze prawidłowe ssanie piersi po narodzinach.

Dziecko poznaje świat który jest najbliżej, najpierw są to własne ręce, potem nóżki, a zabawa własnym ciałem jest naturalnym etapem rozwoju.

 

Uwaga! Ręka w buzi!
czytaj całość
Oj zimne rączki...!

Położna Agnieszka Gąsior- Guziak

Na pierwszą wizytę do noworodka nigdy nie ubieram się ciepło. Dlaczego? Bo niezwykle rzadko marznę, a raczej czuję, że wychodzą mi żyły z gorąca i duchoty. Niezależnie od pory roku w przeciętnym polskim domu temperatura nie spada poniżej 24 st C. Zdarza się nawet w granicach 28 st C aby odtworzyć warunki szpitalne.

Oj zimne rączki...!
czytaj całość
Nacięcie krocza przy porodzie - czy to dobry pomysł?

O profilaktyce uszkodzeń krocza podczas porodu piszą fizjoterapeuci i właściciele Centrum Fizjoterapii Dna Miednicy HB Clinic.

Autorzy: mgr Dorota Basista, mgr Piotr Basista

Aby zmniejszyć ryzyko urazu, niemal przy każdym porodzie w Polsce krocze jest profilaktycznie nacinane u 95% kobiet. Jedni mówią, że krocze należy naciąć, ponieważ jak miałoby potencjalnie pęknąć to lepiej się je potem szyje i goi. Toczy się wiele dyskusji na ten temat, czy nacięcie, czy też pęknięcie rzeczywiście lepiej się goi.

Jak przygotować się do porodu?
czytaj całość
Opinia położnej o otulaczach

Dominika Rędzioch

Otulanie Noworodka ma więc na celu zapewnienie mu warunków, do jakich był on przyzwyczajony przez pierwszy, prenatalny czas swojego życia. Daje mu to poczucie bezpieczeństwa i spokój, przypominając czas, kiedy był otulony brzuchem swojej mamy. 

Opinia położnej o otulaczach
czytaj całość
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl